Yerebatan Sarnıcı nerede, açık mı? Yerebatan Sarnıcı giriş tutarı 2022

21.07.2022 17:09 Son Güncelleme: 21.07.2022 17:10 İstanbul’un zamanı ve kültürel miraslarından önde gelen Yerebatan Sarnıcı ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Görkemli yapısıyla sanat tutkunlarını kendisine çekecek olan sarnıçta tadilat tamamlandı. İşte detaylar…
YEREBATAN SARNICI AÇIK MI?
Uzun süredir restorasyon aşamasında olan Yerebatan Sarnıcı 22 Temmuz 2022 Cuma günü itibariyle ziyaretçilere açılacak.
YEREBATAN SARNICI NEREDE?
İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan, şehrin en büyük kapalı sarnıcı. Ayasofya binasının güneybatısındaki minik bir binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur.
Sarnıç, Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafınca yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen pek oldukça mermer sütun sebebiyle halk içinde Yerebatan Sarayı olarak isimlendirilmektedir. Sarnıcın bulunmuş olduğu yerde daha ilkin bir bazilika bulunduğundan dolayı yapı Bazilika Sarnıcı olarak da adlandırılır. Ek olarak sarnıç Dan Brown’un Cehennem adlı romanına da mevzu olmuştur. Hâlihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafınca işletilen Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanında ulusal ve internasyonal birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.
YEREBATAN SARNICI GİRİŞ ÜCRETİ 2022
İBB Kültür AŞ’de yer edinen bilgilere nazaran 2022 senesinde sarnıca giriş ücretleri şöyleki;
Yerli Ziyaretçi: 50,00 TL
Yabancı Ziyaretçi: 190,00 TL
Talebe, Öğretmen ve Askeri Personel: 20,00 TL
* Kredi kartı ve nakit TL geçerlidir. Döviz kabul edilmemektedir.
* Kurum Kültür Bakanlığı’na bağlı olmadığı için Müze Kart geçmez.
500 senelik Ayasofya Vakfiyesi onarıldı

Son Dakika Haberler