Yaz mevsiminde meydana getirilen güzel duyu operasyonlar mevzusunda uzmanından uyarı

21.07.2022 10:42 Haber Deposu: DHA Güzel duyu, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Furkan Kurdal, yaz mevsiminde güzel duyu operasyon yaptırılmasına karşı insanlarda genel bir önyargı bulunduğunu belirterek, “Bu idrak, geçmiş zamanda kullanılan eski, klasik model bandajların yaz sıcaklığında hastaları rahatsız etmesi sonucu oluşmuştur. Sadece günümüzde kullanılan çağıl malzemelerle bu şikâyetleri azaltmak mümkün” diye konuştu.
YAZ MEVSİMİNDE YAPILAN ESTETİK OPERASYONLARDA BUNLARDA DİKKAT
Op. Dr. Furkan Kurdal, yaz mevsiminde güzel duyu operasyon yaptıracaklara şu önerilerde bulunmuş oldu:
“Bilhassa yaz mevsiminde iş ve okul hayatındaki temponun yavaşlaması, kıyafetlerin incelmesi, kişilerin vücudunda rahatsız olduğu bölgelerin daha görünür hale gelmesine, dolayısıyla güzel duyu ameliyata daha çok gereksinim hissetmelerine niçin olmaktadır. Hastalarımızın birçoğunun yoğun talepleri olması karşın, yazın ameliyat olma mevzusunda bazı çekinceleri ve sual işaretleri de bulunabilmekte. Sadece genel manada lüzumlu önlemler alındığında yaz yada kış mevsiminde ameliyat olmanın iyileşme açısından herhangi bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Yalnızca, yaz mevsiminde yaptığımız güzel duyu ameliyatlarda hastaların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar var. Nedir bunlar? Örneğin güneş ışınları, operasyon bölgesinde renk değişikliğine niçin olabilir. Bu yüzden hastaların operasyon sonrası 1 ay direk güneş ışığı altına çıkıp güneşlenmemeleri, minimum 3 ay süresince güneş koruyucu kremleri tertipli olarak kullanmaları, yüz bölgesine meydana getirilen güzel duyu işlemler sonrası şapka takmalarını önermekteyiz.” RİNOPLASTİ SONRASI GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIMA DİKKAT
Yaz sıcaklarının iyileşme sürecinde herhangi bir probleme yol açmadığını, bu sebeple güzel duyu yaptırmak isteyenlerin kışı beklemelerine gerek olmadığını belirten Op. Dr. Kurdal, süreç süresince dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktaları şöyleki söyledi:
“Rinoplasti doğrusu burun estetiği operasyonundan sonrasında 2 ay güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Bir öteki mevzu; liposuction ile yağ alma, karın germe, meme büyütme, küçültme, kol – bacak germe benzer biçimde vücut şekillendirme operasyonlarından sonrasında 1 ay korse kullanılması gerekmektedir. Sıcak hassasiyeti yüksek olan hastaların korse kullanımını göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz, bu sebeple bu süreç onları bir miktar zorlayabilir. Ek olarak, vücut şekillendirme ameliyatları sonrası ortalama 1 ay süresince denize girme, kol ve bacak kaslarını çalıştıracak aktivitelerden uzak durmalarını tavsiye ettiğimiz için yaz tatili planlarını buna bakılırsa ayarlamaları daha doğru olacaktır.”

Son Dakika Haberler