Türkiye, insani diplomaside küresel erkek oyuncu oldu

Mart ayındaki Antalya Dış ilişkiler Forumu, dünya diplomasisinin nefes almış olduğu yerlerden biri oldu. Forum kapsamında Türkiye-Rusya-Ukrayna üçlü dışişleri bakanları toplantısı düzenlenmişti. Türkiye, internasyonal diplomasinin merkez noktalarından biri olmasının yanı sıra bahar aylarında açılım politikalarını hayata geçirdi. İsrail ve Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi, ABD, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ile ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde mühim adımlar atıldı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Mart ayındaki Ankara ziyaretiyle iki ülke içinde ilişkilerin normalleşmesi yönünde mühim bir başlangıç sağlandı. Bahar açılımında havanın tersine döndüğü tek ülke Yunanistan oldu.
GÜVENLİ KORİDOR Bahar aylarındaki süratli dış ilişkiler, haziranda da devam etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 8 Haziran’daki Türkiye ziyareti, buğday krizinden etkilenen ülkeler ve dünya çapındaki besin güvenliği açısından da ehemmiyet taşıdı. Tahıl diplomasinin ilk mühim adımı bu ziyaretle atıldı. Erdoğan ve Putin’in Tahran’daki görüşmelerinin arkasından tahıl diplomasisinde bugünkü noktaya gelindi. Aynı gün Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üçlü zirvede bir araya geldi. Bu senenin ikinci yarısının taslak programında da, Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ihtimaller içinde Türkiye ziyaretleri yer ediniyor.
ANLAŞMA NASIL UYGULANACAK?
Anlaşmayla ihraç edilecek tahıl ve benzeri besin ürünlerin nakliyatı Ukrayna’ya ilişik Odessa, Çernomorsk ve Yujniy limanları üstünden denizden yapılacak. İlk olarak BM ve taraflarca belirlenen sayıda temsilci ile İstanbul’da Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi kurulacak. Anlaşmayla ihraç edilecek tahıl ve benzeri besin ürünlerin nakliyatı Ukrayna’ya ilişik Odessa, Çernomorsk ve Yujniy limanları üstünden denizden yapılacak. İlk olarak BM ve taraflarca belirlenen sayıda temsilci ile İstanbul’da Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi kurulacak. Söz mevzusu limanlara intikal eden, giren ve çıkan gemilerin kontrolü sağlanacak. Gemilerin koridordan intikali taraflarca da uzaktan takip edilebilecek. Türkiye, Türk boğazlarına giriş-çıkış öncesi tüm ticari gemilerin kontrolünü meydana getirecek. Antak kalma ilk etapta 120 gün süresince uygulanacak, sonrasında yenilenecek. 
KRİZİN ÇÖZÜMÜNDE DİPLOMASİ ZAFERİ
Rusya ile Ukrayna savaşının başlamasının arkasından Ukrayna limanlarında kalan gemiler sebebiyle tahıl ve öteki besin ihracatındaki duraksama, küresel besin krizi riskini artırdı. Probleminin çözümü için de limanlarda bekleyen tahılların denizden şekilde sevkine yönelik “koridor” fikri oluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomatik girişimlerinin arkasından başlatılan emek harcamalar kapsamında Türkiye, Rusya ve Ukrayna müdafa bakanları içinde oldukca sayıda görüşme gerçekleştirildi.
Peşinden “kırmızı hat” olarak vasıflandırılan Türkiye ile Ukrayna ve Rusya içinde direkt temas hattı hayata geçirildi. Peşinden meydana getirilen ikili görüşmeler kapsamında ilk adım 21 Haziran’da Moskova’da atıldı. Moskova’da meydana getirilen askeri heyetler toplantısı sonrası “Azov Concord” gemisi, Mariupol’dan ayrıldı. Sonrasında Türkiye, Rusya ve Ukrayna müdafa bakanlıklarına bağlı askeri heyetlerle BM heyetleri, ilk dörtlü toplantılarını 13 Temmuz’da İstanbul Kalender Kasrı’nda gerçekleştirmiş oldu. Temel prensipler kapsamında anlaşmaya varılan görüşmenin arkasından dün de tahıl koridoru anlaşması imzalandı.

Son Dakika Haberler