Teksas katliamının raporu açıklandı – Son Dakika Dünya Haberleri

18.07.2022 10:39 Haber Deposu: İHA ABD’nin Teksas eyaletindeki bir okulda 24 Mayıs’ta meydana gelen ve 19 talebe ile 2 öğretmenin vefatıyla sonuçlanan silahlı saldırıya ilişkin bir soruşturma raporu yayımlandı. ABD Eyalet Temsilciler Meclisi’nden Texas House Komitesi tarafınca hazırlanan rapora nazaran, okuldaki yetkililer tarafında “sistemik arızalar” olduğu sonucuna varıldı. Raporda, vaka yerindeki yetkililerin “genel olarak yetersiz bir yaklaşımı” olduğu vurgulandı.
Toplamda 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan Teksas’ın Uvalde nahiyesindeki Robb İlköğretim Okulu’ndaki hücum ile alakalı Rapor, ilkin katliamda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine iletildikten sonrasında bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, okulun silahlı bir saldırgan riskine karşı yeterince hazırlanmadığı ve okulun güvenlik politikalarına aykırı olarak, “kapıları açık bırakma alışkanlığına” haiz olduğu sonucuna vardı. Texas House Komitesi, ortalama 80 sayfadan oluşan raporda, hücum esnasında ve sonrasında yaşananların en eksiksiz şekilde ortaya koyulduğunu söylemiş oldu. Raporda, “Robb İlköğretim Okulu’ndaki bakım ve sistemik başarısızlıklar sebebiyle, saldırgan muhtemelen herhangi bir müdahaleci binaya ulaşmadan önce kurbanlarının çoğunu öldürdü” denildi. Raporda, “Saldırganın binanın içine attığı ortalama 142 mermiden, 100’ünü binaya herhangi bir işyar girmeden ilkin hızla attığı neredeyse kati.” ifadelerini yer aldı.
OLAY YERİNE 376 KİŞİ GÖNDERİLDİ
Yayınlaman raporda, katliamın olduğu gün okulda çeşitli kurumlardan 376 kişilik bir ekibin bulunmuş olduğu ve bunların çoğunlukla federal ve eyalet kolluk kuvvetlerinden olduğu açıklandı. Katliama ilişkin raporda, 376 yetkiliden 149’u ABD Sınır Devriyesi’nden, 14’ünün İç Güvenlik Bakanlığı’ndan ve 91’i Texas Kamu Güvenliği Kısmı’ndendi. Raporda ek olarak 25 kişinin Uvalde Polis Departmanından, 16’sının San Antonio Polis Departmanından ve 16’sının Uvalde İlçesi Şerif Ofisinden olduğu açıklandı. Rapor sadece yetkililerden hangisinin vaka yerine ne süre vardıklarının belirtilmediğini söylemiş oldu.
KAPI KİLİTLERİ ÇALIŞMIYORDU
Raporda, Robb İlköğretim Okulu’nun “kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sorunları” olduğu açıklandı. Texas House Komitesinin raporuna nazaran, “Robb İlköğretim Okulu’nun kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sorunları vardı. Bilhassa, 111 numaralı sınıfın kilitleme mekanizmasının hatalı olduğu biliniyordu, sadece onarım edilmedi” denildi. Raporda, “Robb İlkokulu, kapıların kilitli tutulmasını gerektiren güvenlik politikalarına uymama alışkanlığına sahipti ve bunun ölümcül olduğu ortaya çıktı” denildi.
77 DAKİKA SONRA MÜDAHALE EDİLDİ
Texas House Komitesi, bu haftanın başlarında Texas’taki okul saldırısının basına yayılan CCTV görüntülerine nazaran, polisin saldırgana 77 dakika sonrasında müdahale ettiğini belirtti. Raporda, “Yaralıların yardım için bir saatten fazla beklemesi ve saldırganın ara sıra ateş etmeye devam etmesi göz önünde bulundurulduğunda bu can yitirilmesine katkıda bulunabilirdi” denildi.
The Austin American-Statesman adlı mahalli gazete tarafınca saldırıya dair elde edilmiş görüntülerde, 18 yaşındaki saldırganın 11.33’te okula girmiş olduğu ve silahlı saldırılarına başladığı, polisin ise 11.36 civarında okulda olmasına karşın saldırgana 12.50 civarında müdahale etmiş olduğu ortaya çıktı.
SALDIRGANIN DENGESİZ BİR HAYATI VARDI
Texas House Komitesi tarafınca hazırlanan rapor ek olarak, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos hakkında bilgiler yayımladı. Rapora nazaran, tetikçinin, madde bağımlılığı sorunlarıyla savaşım eden bir anne ve baba figürü de dahil olmak suretiyle “dengesiz bir ev yaşamı” olduğu açıklandı. Tetikçinin ailesinin “sık sık taşındığı” ve “görece yoksulluk içinde yaşamış olduğu” açıklandı. Raporda, Ramos’un okul yaşamı süresince bilimsel nitelikli olarak düşük performans gösterdiği ve aşırı devamsızlık yapmış olduğu açıklandı. Saldırganın toplumsal medya bağlantılarından, “tehditkar davranışlar sergilediği” mesajının ortaya çıkmış olduğu açıklandı.
OKUL POLİS ŞEF, KOMUTA SORUMLUĞUNU ÜSTLENMEDİ
Raporda, Robb İlköğretim Okulu polis şefinin “vaka komuta sorumluluğunu” üstlenmediği sonucuna varıldı. Raporda, “Polis Şefi Pete Arredondo, kendisine evvel atanmış bir sorumluluğu üstlenmedi. Telsizleri yanında olmadığı için öteki kolluk güçleriyle güvenilir iletişimden yoksundu. Durumun etkin bir halde kontrolünü sağlayamadı. Vaka yerinde kolluk kuvvetlerinin genel olarak yetersiz bir yaklaşımı vardı. Birçoğu için bunun sebebi, kendilerine yanlış bilgilerin verilmesiydi” ifadeleri yer aldı. Okul Polis Şefi Arredondo Temmuz başlangıcında çekilme etmişti.
ABD’de AVM’ye silahlı hücum: 4 ölü, 2 yaralı

Son Dakika Haberler