Sırp bakan: Yunanistan’da düşen kargo uçağı Bangladeş’e tabanca taşıyordu

17.07.2022 14:24 Haber Deposu: BBC Türkçe Cumartesi günü düşen uçakta tehlikeli madde taşındığı endişesiyle, vaka yeri etrafındaki iki kilometrelik bölgede yaşayanlara evlerinden çıkmamaları uyarısı yapılmış oldu.
Ukrayna merkezli bir şirket tarafınca işletilen Antonov AN-12 kargo uçağı, Sırbistan’dan Ürdün’e uçuyordu.
Uçaktaki sekiz mürettebattan kurtulan olmadı.
Sırbistan Müdafa Bakanı Nebojša Stefanovic, uçağın Bangladeş’e götürülmek suretiyle 11 tona yakın Sırp yapımı tabanca taşıdığını deklare etti.
Sırbistan’dan kalkan uçağın Dakka’ya giderken Ürdün, Suudi Arabistan ve Hindistan’da durması planlanıyordu.
Ukrayna kargo havayolu şirketi Meridian tarafınca işletilen uçağın, Ukrayna’daki savaşla bağlantılı olduğuna dair hemen hemen bir veri yok. Yunanistan devlet televizyonu ERT, uçağın 12 tonluk bir kargo taşıdığını ve kargonun potansiyel tehlikeli olarak tanımlandığını duyurmuştu.
Pazar sabahı, acil servisler önlem amacıyla yıkıntı bölgesini drone ile inceledi. Askerlerin, patlayıcı uzmanları ve Yunan Atom Enerjisi Komisyonu çalışanının, güvenli olduğu netleşinceye kadar enkaza yaklaşmayacağı bildirildi.
Şimal Yunanistan İtfaiye Teşkilatı’ndan Marios Apostolidis gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, “(Hava) ölçümleri şu anda herhangi bir şey göstermedi sadece gene de alanda uyumsuzluk gözlemlendi” dedi ve ekledi:
“Başka bir deyişle, yoğun duman ve ısının yanı sıra tanımlayamadığımız beyaz bir madde görünüyor. Bu yüzden hususi bir silahlı kuvvetler ekibinin bizlere bunun ne işe yaradığını ve alana girip giremeyeceğimizi bildirmesi gerekiyor.”
PİLOT ACİL İNİŞ TALEP ETMİŞTİ
Pilotun motor problemi sebebiyle Kavala havaalanına acil iniş talep etmiş olduğu sadece piste ulaşamadığı bildirildi.
Tayyare mahalli saatle 22:45 sularında bölge sakinleri tarafınca fark edilmişti. Görüntüler, uçağın alçaldığı sırada yanmakta bulunduğunu gösteriyor.
Uçağın düştüğünü gören Aimilia Tsaptanova, uçağın evlere çarpmamış olmasına şaşırdığını söylemiş oldu.
“Dumanla doluydu, tanım edemeyeceğim bir sesi vardı ve dağın üstünden geçti ve dönerek tarlalara çarptı. Alevler vardı. Oldukca sayıda vasıta geldi fakat devamlı patlamalar olduğundan yaklaşamadılar.”
Mahalli yetkililer yedi itfaiye aracının bölgeye sevk edildiğini sadece devam eden patlamalar sebebiyle başlangıçta kaza yerine yaklaşamadıklarını söylemiş oldu.
Yunanistan’ın hususi afet müdahale biriminin de vaka yerinde araştırmalarda bulunduğunu bildirildi.
Şu ana kadar Ukrayna, Sırbistan ya da Ürdün’den herhangi bir izahat yapılmadı.
Yunanistan’da ürkü… ‘Tehlikeli’ kargo taşıyan tayyare düştü!

Son Dakika Haberler