Putin’in yürüyüşü dünya gündemine oturdu!

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde.
Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile süregelen harp Ukrayna’nın doğu bölgelerine devam ederken Putin harp dönemindeki ikinci yurtdışı ziyaretini gerçekleştirmiş oldu.
İran’ın başkenti Tahran’a gelen Putin burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir araya geldi.
Zamanı zirve Dünya gündeminde geniş yer bulurken Putin’in görüntüsü kısa sürede pek fazlaca gazetede haber oldu.
İngiliz Metro gazetesi ‘Vladimir Putin, İran’a indikten sonrasında kırmızı halıda topallıyor’ başlıklı haberinde Rus liderin uçağın merdivenlerinden inerken zorlandığı ve ‘fark edilebilir’ bir halde topalladığı iddiasına yer verildi.
Bu görüntünün Putin’in sıhhat durumu ile ilgili söylentileri körüklediğinin altının çizildiği haberde şu ifadeye yer verildi;
‘Putin dengesiz görünüyordu ve sağ kolu sertçe yanında asılı halde duruyordu.’
Bu görüntülere atıfta bulunan bir başka İngiliz gazete Mirror ise Putin’in topalladığını ve bir süredir sağ kolunu hareket ettirmediğiniz yazdı.
Haberde ‘Putin ayakları üstünde kararsız görünüyor ve bu görüntüler Rus liderin Parkinson yada ölümcül kanser olduğu söylentilerinin daha yüksek sesle dile getirilmesine niçin olabilir.’
‘Putin dengesiz görünüyordu ve sağ kolu sertçe yanında asılı halde duruyordu.’ Bu görüntülere atıfta bulunan bir başka İngiliz gazete Mirror ise Putin’in topalladığını ve bir süredir sağ kolunu hareket ettirmediğiniz yazdı. Haberde ‘Putin ayakları üstünde kararsız görünüyor ve bu görüntüler Rus liderin Parkinson yada ölümcül kanser olduğu söylentilerinin daha yüksek sesle dile getirilmesine niçin olabilir.’
 

Video of #Russia’s President Vladimir Putin on the ground in #Iran today and getting into his limo. pic.twitter.com/r4Ol5Ovn5G
— Jason Brodsky (@JasonMBrodsky) July 19, 2022
RUS AJAN PUTİN’İN KALAN ÖMRÜNÜ AÇIKLAMIŞTI
Geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın devlet iç güvenlik kurumu olan Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) vazife alan bir gizmen doktorların Putin’e biçtiği ömrü açıklamıştı.
İngiliz Mirror gazetesi tarafınca manşetten verilen iddiaya nazaran, doktorları Rus lidere en fazla 3 yıl yaşam biçti.
‘GÖRME YETİSİNİ KAYBEDİYOR’
Kaynağın adı güvenlik öne sürülen sebebi ile gizli saklı tutulurken Putin’in hastalığı sebebiyle görme yetisinde de ciddi gerileme meydana gelmiş durumda.
Rus gizmen gazeteye yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer vermişti;
‘Televizyona çıktığında ne söyleyeceğini okumak için her şeyin büyük harflerle yazılmış olduğu kağıt parçalarına gereksinim duyuyor. Bu kağıtlara yazılan harfler o denli büyük ki her sayfada yalnız birkaç cümle var. Gözlerindeki durum ciddi şekilde kötüleşiyor.’

İŞTE PUTİN YANINDAN BİR AN AYIRMADIĞI DOKTOR
Daha ilkin Rusya merkezli bir araştırma platformu olan Proekt tarafınca gösterilen belgelerde Putin’e yapmış olduğu ziyaretlerde minimum 5 değişik tabip eşik etmiş olduğu iddiası yer almıştı.
Aynı belgelerde ‘Tiroid Kanseri mevzusunda uzmanlaşmış Kulak Burun Boğaz uzmanı Yevgeny Selivanov ise Rus liderin yanından asla ayrılmıyor’ ifadesi yer almıştı.
Rusya’da gösterim yapması yasaklanan araştırma şirketinin yayınladığı belgeler ile ilgili ise Kremlin’den yalanlama gelmişti.
Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, belgeleri ‘hayal ürünü’ olarak tanımlayarak burada yer edinen iddiaların gerçeği yansıtmadığının altını çizmişti.
PUTİN’İN YERİNİ KİM ALABİLİR?
İngiliz basınına nazaran, Putin’in yaşamını kaybetmesi durumunda onun yerini alacak en güçlü aday Mihail Mişustin. Rusya’nın başbakanı olarak vazife icra eden Mişustin, siyasal hiyerarşide Putin’den sonrasında ikinci sırada.
Ülkenin başkenti Moskova’nın şu anki belediye başkanı, Sergei Sobyanin de adaylar içinde gösteriliyor.
2008’den beri Rusya’nın güvenlik konseyi başkanı olarak vazife icra eden Nikolay Patruşev de adı sıkça anılan adlardan biri.

Son Dakika Haberler