Putin’den garip talep! 78 yaşına bastığında…

Rastlantı o ki kendisi de 2030’da 78 yaşına basacak olan 69 yaşındaki Putin, sıhhat ve yaşam standartlarından görevli yetkililerin “bu hedefe doğru istikrarlı bir halde ilerlemesi” icap ettiğini söylemiş oldu.
Stratejik Kalkınma ve Ulusal Projeler Konseyi toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı, mevcut averaj yaşam süresinin 2022’nin ikinci çeyreğinde 73 yılı aştığını söylemiş oldu. Bu, koronavirüs pandemisi öncesi averajlara geri dönüşü yansıtıyor.
Devlete bağlı haber ajansı RIA Novosti’ye gore Putin, “Genel olarak bu iyi bir netice fakat Rusya’daki yaşam süresini 2030’a kadar 78 yaşa çıkarmak hedefine doğru istikrarlı bir halde ilerlemek mühim” dedi.
Görüşmede Putin, hepatit C ve diyabetle savaşım amaçlı yeni programların uygulanmasını da övdü. Putin, yetkililerin yoksulluğu azaltmak da dahil Rus yurttaşlarının yaşam standardını çoğaltmak için emekleri icap ettiğini söylemiş oldu. Söylentilere gore Putin, Ukrayna’da harp yürütürken bir takım “ağır” hastalıktan mustarip sadece Moskova bu iddiaları reddediyor.

Ukrayna istilasını başlatmasından bu yana Putin’in kamuoyu önünde verdiği görüntüler sağlığıyla ilgili söylentileri körükledi.
Görüntülerden biri, Müdafa Bakanı Sergey Şoygu’yla yapmış olduğu ve toplantı süresince masanın köşesini kavrarken rahatsız ve gerilmiş görünmüş olduğu tv konuşmasıydı.
Ukrayna İstihbarat Şefi Tümgeneral Kyrylo Budanov geçen ay USA Today’e verdiği röportajda Putin’in “önünde uzun bir yaşam olmadığını” iddia etmişti.
Budanov, dairesinin Putin’in iki yıl içinde bu hastalıklardan öleceğine inandığını söylemiş oldu sadece bu iddiaları için herhangi bir kanıt sunmadı.
Bir Rus casusu da Putin’in “hızla ilerleyen ciddi bir tür kansere” yakalandığı için “kendisine üç senelik yaşam biçildiğini” iddia etti.
Kremlin, Putin’in sağlığıyla ilgili söylentileri devamlı yalanlıyor. (Kaynak: Independent Türkçe)
Gündeme bomba şeklinde düşen sözler… CIA Putin’in sıhhat durumunu deklare etti

Son Dakika Haberler