Ozon tabakası inceldi, bu tehlikeye dikkat

19.07.2022 11:40 Haber Deposu: İHA Dünyayı çevreleyen ozon tabakasının giderek inceldiğini bilim adamları açıklarken, cilt ile ilgili sıkıntılarda da artışlar gözleniyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Gonca Soyuduru, dünyaya gelen güneş ışınlarının değişmediğini, fakat ozon tabakasının giderek inceldiğini açıkladı. İnsanların güneş altında yapmış olduğu aktivitelerin de artması sebebiyle, değişik cilt problemlerinin oluştuğunu söyleyen Soyuduru, “Bilhassa bronzlaşma ve dinlence yapma alışkanlığı, deniz tatillerinin, açık havada meydana getirilen sporların, aktivitelerin çoğalması, ultraviyoleden etkilenmeyi arttırıyor. Organik olarak ultraviyole ilişkili problemlerin de son yıllarda giderek arttığını görüyoruz. Aslına bakarsak bunların hepsi ozon tabaksı incelmeden öncede yaşadığımız problemlerdi. Fakat ultraviyole b dediğimiz güneşin aslolan zararı olan olan dalga boyu, ozon tabakası inceldikçe, dünyaya gelen miktarı daha da arttı ve ultraviyole ilişkili deri hastalıkları, cilt kanserleri, ışıkla tetiklenen cilt hastalıları, lekelenmeler, güneş ışığına bağlı yaşlanma ve kırışıklarda bu sebeple artış oldu” diye konuştu.
“Minimum 30 faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalı” Çocukluk döneminde maruz kalınan güneş ışınlarının ileriki dönemlerde, cilt kanserleri açısından risk oluşturduğunu ifade eden Soyuduru, “Cilt açısından en fazla korktuğumuz şey cilt kanserleridir. Dermatologlar olarak cilt kanserleri noktasında bilhassa korunmayı oldukca önemsiyoruz. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde 10.00 ile 16.00 arası oldukca güneş altında bulunmamak, mümkün olduğunca gölgede kalmak, açık renkli giyisiler giymek baş ve yüzü korumak bu aşamada daha mühim. Yaz döneminde minimum 30 faktörlü güneş koruyucu kremlerini kullanılması, bebek ve evlatların bilhassa korunmada daha da ehemmiyet arz etmesi sebebiyle yazları bilhassa bu korunma yöntemlerine dikkat edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Vücutta çıkan ’Ben’ mevzusunda da mühim hatırlatmalarda bulunan Gonca Soyuduru, değişik renklerdeki benler, giderek büyüyen benlerin oldukca tehlikeli bulunduğunu söyleyerek, “Bilhassa merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde bu benlerin lazer ile yok edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Ne yazık ki hasta, metastaz olduktan sonrasında bizlere geliyor. Artık oldukca geç kalmış oluyor. Erken tanı yaşam kurtarıyor. Bu yüzden ben mevzusunda biz hekimler olarak daha çok duyarlılık bekliyoruz. Vücutta ortaya çıkan benleri hastalar iyi takip etmeliler. Farklılıklar gördükleri anda ise uzman bir hekime başvurmalılar” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler