İtalya’da hükümet krizi: Bu aşamaya iyi mi gelindi?

16.07.2022 19:46 Haber Deposu: BBC Türkçe Ortalama 1.5 yıl ilkin kurulan ulusal birlik hükümetini dağılma aşamasına getiren kriz, kendi içinde çalkantılar yaşayan popülist 5 Yıldız Hareketi’nin kimlik krizinin bir sonucu olarak görülüyor.
Draghi’ye çekilme sonucu aldıran hamle, koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin geçen Perşembe günü Senato’da hükümete itimat oyu vermemesi oldu. Hükümet itimat oylamasını geçse de Draghi, liderlik etmiş olduğu koalisyonun ulusal birlik yapısının bozulmuş olduğu nedeni öne sürülerek görevden ayrılma sonucu aldı.
Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella çekilme talebini reddetse de Draghi’nin görevi bırakmaya emin olduğu, gelecek hafta içinde bunu açıklayabileceği belirtiliyor.
Oy ve parlamenter kaybı 2018’de meydana getirilen son genel seçimlerde oyların yüzde 32’sini alarak birinci parti olan 5 Yıldız Hareketi, aradan geçen 4 yılda desteğinin ortalama 3’te 2’sini yitirdi. Hareketten parlamentoya girenlerin ortalama yarısı da bu zamanda parti değiştirdi.
5 Yıldız Hareketi, 2018 seçimlerinden sonrasında kurulan her 3 koalisyon hükümetinde de yer aldı. Bu hükümetlerden ilk ikisine, hareketin şu anki lideri Giuseppe Conte liderlik etti. Conte’nin başbakanlık görevi, geçen yıl Şubat ayında Mario Draghi’nin dışarıdan başbakan atanmasıyla son buldu.
İtalya basınında son günlerde meydana getirilen analizlerde, Conte’nin koltuğunu kaptırdığı Draghi’ye kişisel intikam hissiyle yaklaştığı iddiası da yer buluyor.
Roma’nın çöp problemi rol oynadı
Giuseppe Conte liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi, Perşembe günkü itimat oylamasına katılmama kararlarını açıklarken bunun sebeplerinin başlangıcında Roma’da yapılması planlanan bir tesisi saydı.
Senato’da itimat oylamasına sunulan pakette, başkentin müzmin çöp sorununa deva olarak planlanan bir atıktan enerji üretimi tesisi de yer alıyordu. 5 Yıldız Hareketi, yeterince çevreci olmadığı ve müessese ilkelerine aykırı olduğu nedeni öne sürülerek bu tesise karşı çıkıyor.
Basındaki bazı yorumlarda ise Roma’nın bundan önceki belediye başkanının 5 Yıldız Hareketi’nden olduğu hatırlatılarak, çöp problemi mevzusunda o dönemki başkana verilmemiş yetkilerin şimdi Demokratik Parti yönetimindeki belediyeye verildiği, Giuseppe Conte’nin bundan hastalık duyduğu iddiası da içeriyor.
Ukrayna’ya tabanca yardımı
Conte le Draghi arasındaki ilk büyük zıtlık, Ukrayna’ya tabanca yardımı mevzusunda yaşanmıştı.
5 Yıldız Hareketi lideri Conte, tabanca desteğinin Ukrayna’daki savaşı uzattığı iddiasıyla İtalya hükümetinin bu yöndeki yardımlarına karşı çıkıyordu.
Ukrayna politikası mevzusundaki bu çatışma 5 Yıldız Hareketi’nden büyük bir kopuşa da yol açtı. Hareketin eski siyasal lideri ve mevcut hükümetin Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Conte ile bu mevzuda yaşamış olduğu ihtilaf üstüne geçen ay hareketten ayrıldı.
Di Maio’nun kurduğu “Gelecek İçin Beraber” isminde yeni gruba 5 Yıldız Hareketi’nden onlarca parlamenter geçiş yapmış oldu.
Dışişleri Bakanı Di Maio, eski partisini, yaşamış olduğu destek kaybını tersine çevirebilmek için Draghi hükümetini devirmeye çalışmakla suçladı.
Hareket içinde huzursuzluk
Öte taraftan 5 Yıldız Hareketi Perşembe günkü itimat oylamasına katılmamış olsa da hükümetten çekilme sonucu almış değil. Hareket’ten bakanlar da halen görevlerine devam ediyor.
Bu durum, 5 Yıldız içinde yeni huzursuzluk ve bölünmelere yol açıyor. Bu sabahki ulusal gazetelerin birçoğunun manşetlerinde 5 Yıldız Hareketi (M5S) içindeki bu görüş ayrılıkları yer aldı.
Ülkenin en büyük gazetelerinden La Repubblica, “M5S’de bakanlar mevzusunda da kavga” başlığının altında, “Parti içinde çatlaklar büyüyor” diye yazdı.
Corriere della Sera da “M5S’de kaos, seçimler gittikçe yaklaşıyor” manşetiyle çıktı.
Giuseppe Conte’nin, popülist 5 Yıldız Hareketi’nin yükselişinde büyük rol oynayan sadece son zamanlarda canlılığını yitiren sistem karşıtı, muhalif kimliği tekrardan parlatmak istediği üstünde duruluyor.
Sadece Ukrayna’daki cenk, pandemi, enerji krizi ve ekonomik kaygılar sürerken İtalya’nın siyasal istikrarsızlığa sürüklenmesinden kaygı ediliyor.
 

Son Dakika Haberler