İngiltere’de ilklerin başbakanı olabilir – Dünyadan Haberler

Sürpriz eğer olmazsa, 5 Eylül’de sonlanacak yarışta tahminler Hint kökenli Rishi Sunak’ın kazanacağı yönünde. İşte seçilirse İngiltere’nin ilk beyaz olmayan ve Hint kökenli başbakanı olacak Rishi Sunak’a ilişkin öne çıkanlar:
Sunak’ın soyu Hindistan’dan Afrika’ya, Afrika’dan da İngiltere’ye uzanan Hintli göçmenlere dayanıyor. Afrika’dan 1960’larda İngiltere’ye göç eden eczacı anası Usha ve babası hekim Yashvir, bu ülkede tanışarak evliliğe ilk adımını attı. Ailenin üçüncü evladı Rishi, 1980’de İngiltere’nin Southampton kentinde hayata merhaba dedi.

ELİT OKULLARA GİTTİ
Oxford’a bağlı Lincoln College’da felsefe, politika ve iktisat eğitimi gören Sunak, yüksek lisansını Fullbright bursuyla ABD’daki Stanford Üniversitesi’nde yapmış oldu. Siyasete 2015’te Muhafazakâr Parti’de başladı. 2009’da tanıştığı İngiltere’nin önde gelen milyarderlerinden Naraya Murthy’nin kızı Akshata Murty ile evliliğe ilk adımını attı. Kendisi benzer biçimde Hint kökenli olan Akshata ile iki kızları var. Rishi, 730 milyon sterlinlik servetiyle İngiltere’nin 222’nci en varlıklı kişisi.
İngiltere’de liderlik yarışı: Aday sayısı 2’ye düştü

Son Dakika Haberler