Güneş Fırtınası Dünya’ya doğru geliyor… İnternet kesilebilir, akıllı telefonlar kapanabilir!

20.07.2022 07:55 Son Güncelleme: 20.07.2022 07:56 Independent Türkçe’de yer edinen habere nazaran; Dünya’daki birçok elektronik aleti etkileyecek Güneş Fırtınası’nın 19 Temmuz’da çarpacağı tahmin ediliyor. Dr Tamitha Skov, NASA’nın 19 Temmuz’da gerçekleşeceğini tahmin etmiş olduğu Güneş’ten gelen ‘yılan benzeri bir filamentin’ tesirinin ‘direkt bir vuruş’ olacağını ve ‘Dünya’nın gece tarafında sinyal kesintileri beklememiz icap ettiğini’ de sözlerine ekledi. Sadece, fırtınanın bu haftanın ilerleyen günlerinde gelmesi ihtimaller içindedir. Sadece, fırtınanın bu haftanın ilerleyen günlerinde gelmesi ihtimaller içindedir.
SpaceWeather’a nazaran, ‘minik’ sadece uydu operasyonlarını etkileyebilecek G1 sınıfı fırtına, 20 yada 21 Temmuz’da Dünya’yı vurabilir. Fırtınanın kökenleri, 15 Temmuz’da kararsız bir manyetizma filamenti tarafınca Güneş’ten sıçrayan bir plazma ve manyetik enerji salınımı olan bir koronal kütle atımından geliyor. Bu patlamalar, Dünya’daki tüm enerji santrallerinin bir yıl süresince ürettiğinden 100.000 kat daha çok enerji salma kabiliyetine haizdir. GÜNEŞ FIRTINASI OLURSA NE OLUR?
Dünya’nın manyetik alanı etkilenebilir. Kuvvetli Güneş Fırtına’larının insan faaliyetleri üstünde ciddi tesirleri olabilir. Bazı araştırmalar, artan güneş rüzgarı aktivitesi sebebiyle uyduların yörüngelerinden çıktığını ve CubeSats olarak malum daha minik teknelerin tamamen yok edildiğini gösteriyor. Bu uydular için irtifadaki düşüş, geçmişte olduğundan 10 kat daha hızlıdır.
Güneş fırtınaları sebebiyle, Dünya’nın dış atmosferi ısınabilir ve uyduları direkt etkileyebilir. Söz mevzusu fırtına sebebiyle uydularda oluşacak ısınmadan dolayı GPS, cep telefonu ve uydu, TV sinyallerinde parazitlenmeler yaşanabilir.
1859 GÜNEŞ FIRTINASI Carrington Vakası olarak da malum 1859 Güneş Fırtınası, 1859 da solar döngü 10 esnasında olmuş kuvvetli bir jeomanyetik güneş fırtınasıdır. Bir solar alev yada koronal kütle ejeksiyonu, Dünya’nın manyetosferini vurdu ve şimdiye kadar malum, Richard Christopher Carrington tarafınca gözlemlenen ve kaydedilen en kuvvetli solar fırtınayı tetikledi.
Japonya’da dikkat çeken uygulama! ‘Uyku kutuları’

Son Dakika Haberler