Göcek Nerede? Göcek’e Iyi mi Gidilir? Göcek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

19.07.2022 10:22 Son Güncelleme: 19.07.2022 10:32 Göcek Nerede?
Masmavi deniz, el değmemiş tabiat, benzersiz mavi turlar ve marinalarıyla öne çıkan Göcek; Muğla iline dahildir. Fethiye ile Dalyan’ın içinde bulunan Göcek, Fethiye’ye bağlı bir mahalledir. Ufak olmasına karşın bir çok dinlence beldesinden oldukça daha fazlasına haiz olan Göcek, Akdeniz’in görkemli doğasına ve rahat atmosferine haizdir.
Göcek; Fethiye’ye 28, Muğla merkezine 99, Kuşadası’na 255, İzmir’e 308, Ankara’ya 655, İstanbul’a 775, Adana’ya 840 km mesafede bulunur.
Göcek’e Iyi mi Gidilir?
Göcek kara, hava ve deniz kanalıyla kolayca ulaşılacak bir lokasyonda bulunur. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana şeklinde büyük şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle Göcek’e ulaşabilirsiniz. Fethiye üstünden Göcek dolmuşlarına binerek de Göcek’e varmak mümkün. Fethiye’ye 28 km uzaklıkta bulunan Göcek’e taksi, dolmuş ve kişisel araçla kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ek olarak hususi aracınızla Muğla merkez ve Göcek Tüneli’nden geçerek de Göcek’e gidebilirsiniz. Göcek’e hava kanalıyla ulaşım sağlamak için Dalaman Havaalanına varmanız gerekir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana şeklinde illerden kalkan uçaklar Dalaman Havaalanına varır. Göcek Dalaman Havaalanı’na 17 km mesafede bulunur. Havaalanı’na ulaştıktan sonra Göcek’e giden Havaş ya da otobüsleri tercih edebilir, taksi tutabilir ya da vasıta kiralayabilirsiniz.
6 değişik marinasıyla tekne tutkunlarının uğrak mekanı olan Göcek’e deniz kanalıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz yolunu takip ederek Göcek Belediye Marina, Göcek Club Marina, D-Marin Göcek Marina, Göcek Village Port, Göcek Exclusive ve Göcek Skopea Marina içinde bir tercih yapabilirsiniz.
Göcek Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mavi seyahat denilince akla ilk gelen yerlerden kabul edilen Göcek, tekne ve yat tutkunlarının sık sık uğramış olduğu bir bölgedir. Muğla’ya bağlı küçük ve şirin bir yer olan Göcek, evvel Likyalıların yaşamış olduğu ve Daidala isminde olan bir bölgeydi. Zamanı önemi büyük olan Göcek; pek oldukça antik zamanı esere ev sahipliği yapar. Ek olarak antik şehir batıkları içinde yüzmeye, yat turlarına, rüzgar sörfüne, tabiat yürüyüşüne ve dalışa son aşama uygundur. 
Göcek Plaj ve Koyları
Göcek, mavi ve yeşilin birleşiminde bulunan sayısız koyuya öne çıkar. Bu tabiat harikası bölge, Akdeniz’deki saklı bir aden gibidir. Göcek’te bulunan bazı koy ve plajlar şunlardır:
Osmanağa Koyu
Kleopatra Koyu
Bedri Rahmi Koyu
Ayten Koyu
Akvaryum Koyu
İnlice Plajı
Blue Point Plajı
Yassıca Adaları
Domuz Adası
Göcek Adası
Tersane Adası
Göcek’te Yapılacak Aktiviteler
Göcek, sayısız zamanı mekana ve aktiviteye ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar. Göcek denilince akla öncelikle tekne turu gelse de, Göcek bilhassa antik tiyatro ve yapıları dolaşmak isteyenler için görkemli bir bölgedir. Ek olarak Göcek tabiat yürüyüşlerine ve su sporlarına da uygundur.

Son Dakika Haberler