Düzensiz beslenme ve sigara gastrit sebebi

Gastritin çoğu zaman midede şişlik, karın bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma ile başlayıp devamında gerginlik durumu ile kendini belli ettiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Gastrit emareleri kişiden kişiye değişim izah edebilir. Düzensiz beslenen, sigara içen kişilerde ve yaşam tarzında stres olan ve ürkü problemi yaşayan kişilerde gastrit hastalığı daha sık görülüyor. Tertipli ve sıhhatli beslenme, stresten uzak bir yaşam ve egzersiz hastalığın iyileşmesine destek oluyor” açıklamasında bulunmuş oldu. Hastalığın oluşmasına neden olan en büyük etkenin ‘helikobakter pylori’ isminde olan bir enfeksiyon ajanı bulunduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Gastritin oluşum sebeplerinden kabul edilen helicobakter pylori, kişilerin vücuduna girmiş olduğu andan itibaren gastrit oluşumuna zemin hazırlayıp ileride ciddi tehlikelere yol açabilir. Çevresel etkenler, beslenme ve yaşam seçimi hastalığın gelişmesinde mühim rol oynuyor. Genel olarak bakteriyel enfeksiyon sonucunda oluşan gastrit, tertipli ve denetim altında alınan antibiyotik ile düzelebilir” dedi.
En fazlaca görülen emare hazımsızlık ve mide ağrısı Gastrit hastalığında birden fazla belirtinin görülebildiğine dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Bu emareler içinde en fazla görüleni ise hazımsızlık şikâyeti ve mide ağrısıdır. Çoğunlukla gastrit şikâyeti ile hastaneye gelen hastalarda mide bulantısı, ağza gelen acı su ve kusma benzer biçimde emareler olduğu anlatılır. Her hastanın emaresinin değişik olabileceği unutulmamalı” şeklinde konuştu.
Gastrit tanısı çoğu zaman ilk muayenede konuyor
 Hastalığın tanısı için bir genel cerrahi uzmanına ya da gastroenteroloji uzmanına görünmenin kafi bulunduğunu dile getiren Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Hastalığın tanısını koyabilmek için uzman doktorun muayenede hastalığın hikâyesini dinlemesi kafi olabilir. İlk muayenede hastalığın tanısı koyulmamış ise endoskopi tekniğine başvurulabilir. Endoskopi çoğunlukla 40 yaşı üstü kişilerde tercih ediliyor. Gençlerde görülen gastrit problemi ilk muayene de anlaşılıp ilaç tedavisine başlanılıp ilaç verilir, midede yer edinen ve gastrit problemininin oluşmasına yol açan asitler azaltılmaya çalışılır” dedi.
Tedavide hastalığın oluşum nedenine de bakılmalı
Gastrit tedavisine geçilmeden ilkin hastalığın oluşum nedenine de bakıldığını vurgulayan Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Eğer hastalığın oluşumuna mide asitleri yol açıyor ise midede bulunan asitleri gidermek için kişiye ilk olarak ilaç verilir. Verilen bu ilaç ile mide asidi giderilmeye çalışır. Eğer gastrit oluşumuna helicobakter pylori bakterisi yol açıyor ise kişiye minimum 2 tane değişik antibiyotik takviyesi ve yalnız iki hafta kullanılması ihtiyaç duyulan ilaç önerilir. Gastrit problemi olan şahıs eğer kan sulandırıcı ve anti romatizmal ilaçlar kullanıyorsa, bu ilaçları bırakması gerekir yada kullanım gerekliliği yeniden gözden geçirebilir” açıklamasında bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler