Bölme’de bir otelin çevresinde bulgu yapıyorlardı! İranlı suikast çetesi çökertildi

Türkiye’de “İsrailli hedeflere suikast” iddiasıyla Haziran ayında Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafınca deşifre edilen İran istihbaratına çalışan bir suikast hücresi, düzenlene operasyon ile çökertilmişti. 4’ü ilk soruşturmada tutuklanan hücum timinde yer edinen ve Bölme Meydanı’ndaki meşhur bir otelin çevresinde “bulgu” ve “gözetleme” faaliyetinde bulunan ve eylemi organize eden Keyvan M., suikast timindeki tetikçi Jamal G. ve hedef seçilen kurbanların bulgu ve gözetlemesinde bulunan Inanç S. adlı 3 İranlı’nın, “askeri ve siyasal casusluk” suçlamasıyla ifadelerine devam ediliyordu. Suikast hücresine mensup son 3 şüphelinin ülke içindeki bağlantıları tek tek tespit edildi. Casusluk şebekesindeki 3 şüpheli, İstanbul Terörle Savaşım Ekiplerinden alınarak MİT tarafınca tekrardan sorgulandı.
MİT ve İstanbul Emniyetince 16 Haziran Perşembe günü birlik bazı evlere ve Beyoğlu’nda bir otele meydana getirilen baskında, aralarında mahalli işbirlikçilerin de olduğu İran İstihbaratı adına sabotaj eylemine hazırlanırken suçüstü yakalanan zanlıların 4’ü, güvenlik birimlerindeki sorgularının arkasından 29 Haziran’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Tutuklananların Majid N., Alireza S., Seyedmahmoud H., Hassan H. ve Maryam M. olduğu öğrenildi. Eylemde kullanılması olası silahlarla beraber güvenlik ve haber alma birimlerince meydana getirilen operasyonla çökertilen İran casus ağının her hareketi, haber alma birimlerince adım adım takip altında tutuldu.
Üçüncü ülkelere ilişkin değişik pasaportlarla yakalanan ve fiil merkezleri gizli saklı tutulan suikast timindeki şüphelilerin geri kalan 3 üyesi, dün güvenlik önlemleri altında Çağlayan’daki İstanbul Hakkaniyet Sarayı’na gönderildi. Türkiye’deki İsrailliler ile ilgili suikast tasarlamakla suçlanan İran casus ağının son zanlıları, çıkarıldıkları mahkemece “askeri yada siyasal casusluk” suçundan tutuklandı. İsrailli turistleri hedefe koyan ve Türk istihbaratı tarafınca çökertilen hücre üyelerinin milliyetleri belli oldu. Tamamı İran asıllı zanlıların üzerlerinden üçüncü ülkelere ilişkin pasaportlar ele geçirildi.
İran istihbaratı adına çalışan casus ağındaki kişiler, ‘talebe’, ‘işadamı’ ve ‘gezgin’ kisvesi altında sızdıkları Türkiye’de ‘İsrailli hedeflere yönelik suikast hazırlığında bulundukları’ nedeni öne sürülerek MİT ve güvenlik birimleri tarafınca gölge benzer biçimde adım adım takip edilmiş, eyleme kalkışacakları sırada 16 Haziran’da Beyoğlu’nda bir otele ve İstanbul’da bazı günübirlik evlere düzenlenen operasyonla yakalanmışlardı.
CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ canlı yayında şu ifadeleri kullandı:
Aslen 17 Haziran’da İstanbul büyük bir çekince atlatmıştı. İsrailli vatandaşları hedef alan İranlı suikast çetesi kıskıvrak yakalanmıştı. Suikastçıların isimlerini tek tek hazırladık; Majid Nazire, Alireza Shaboeidodkani, Seyedmahmoud Hosseini, Hassan Hashemkhani, Maryam Mohammadi. Bunlar yakalanmışlardı. Hatta İsrailli bir eski diplomatın eşiyle aynı otelde oda kiralamışlardı bunlar. Ve operasyonla yakalanmışlardı. Operasyondan sonrasında çekince geçmiş diye düşünüyorduk fakat bu şekilde değilmiş. Takımlar aslolan suikastçıların izini sürmekteymiş. Takımlar 21 Temmuz günü Bölme’de lüks bir otelin çevresinde gene İsrailli vatandaşları takip eden ve suikast hazırlığında olan 3 İranlı suikastçıyı daha gözaltına aldı.

Son Dakika Haberler