Ahmet Yaman kimdir? Yeni Malatyaspor başkanını seçti

17.07.2022 14:26 Son Güncelleme: 17.07.2022 14:26 Genel kurulda sonrasında yönetime aday olan Ahmet Yaman bir konuşma yapmış oldu. Yaman, Yeni Malatyaspor’u hak etmiş olduğu yere getireceklerini söylemiş oldu. 
Yaman, konuşmasında şunları açıkladı:
“İnişli çıkışlı bir yolculuğu olan kulübümüzün bundan sonraki yolculuğunun hep çıkışta olacağına olan inancım tamdır. Pozitif negatif birçok gelişmeler yaşandı fakat bugün Şemsi Tebrizi’nin söylediği benzer biçimde “Güzel bir şeye başla. Fakat hep güzel olsun.” Ikimiz de o şekilde yapalım. Artık bugünden itibaren yepyeni bir devrin başlamasına vesile olmak için buradayız. Ben sporun ve daha hususi de futbolun stadyumlardan, oyunculardan doksan dakikalardan daha büyük bulunduğunu düşünüyorum. Kişiler, enler üstünden değil, sistem üstünden gitmenin başarının altında yatan öteki mühim bir unsur olduğuna inanıyorum. Bir kültürel değişiklik başlatmalıyız. İlimizin toplumsal ve kültürel gelişimine de büyük seviyede hizmet etmeliyiz diye düşünüyorum. Tüzüğümüzde de yer almış olduğu suretiyle; Yeni Malatyaspor’u kalkındırmak, dünya genelinde başarı göstermiş, elit, önder, istikrarlı, yönetimsel ve mali yapısı güçlü, alt yapısı kuvvetli, ilimizin spor eğitimine katkı sunmanın yanında ilimizdeki spor kültüründen yola çıkarak etik ve toplumsal değişime hizmet etmek için geliyoruz. Sporda ilimizde son dönemde Dünya Boks Şampiyonu olan Hatice Akbaş’ı huzurlarınızda kutluyorum. İlimizde bu başarıların daha da artırılmasını sağlayacak emek harcamalar yapmalıyız.” Tek listeyle seçime giren Yaman, kulüp başkanı oldu. Yaman başkanlığında yönetimde yer edinen adlar şöyleki:
“Erdal Gündüz, Faruk Günbay, Celal Özkılıç, Ersin İnak, Köksal Abbasoğulları, Muhammet Serhat Şahingil, Ramazan Yeşilova, Umut Erdoğan, Mehmet Sinan Altıntop, Hüsamettin Özaydınlı, Yusuf Karabulut, Zeynel Abidin Karademir, Fırat Vuran, Nusret Çaylak.”
Kongrede konuşan Yeni Malatyaspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Gündüz, eski kulüp başkanı Adil Gevrek’in yönetim sıralamasında yer aldığını anımsatarak, kulübün araçlarının satılması sonrası çekilme ettiğini söylemiş oldu. 
Kulübün 318 milyon TL net borcunun bulunduğunu kaydeden Gündüz, ekibi bu sürem 1.Lig’de tutabilmek için 90 milyon TL benzer biçimde bir bütçeye ihtiyaçlarının bulunduğunu belirtti. 
“KULÜBÜN İÇLER ACISI BİR DURUMU VAR”
Gündüz, Yeni Malatyaspor’daki yapının sürdürülebilir bulunduğunu ifade ederek, şunları söylemiş oldu:
“Yalnız bizlere yüklenilmemesi gerekiyor. Biz daha dün adaylığımızı açıkladık. Hiçbir popülist yaklaşım içine girmeden, gerçek bütçemizi valimiz ve büyükşehir belediye başkanımızla paylaştık. Biz iki gün ilkin aday olmayacaktık bundan dolayı bizlere sunulanlardan doygunluk olmadık. Ahmet Yaman bugün çıktı yükün altına elini değil gövdesini koydu. Bugün Yeni Malatyaspor kayyuma gitmediyse, ortada kalmadıysa Ahmet Yaman ve arkadaşları sayesindedir.”
İlk hedeflerinin ekibi ligde tutmak bulunduğunu kaydeden Gündüz, “318 milyon TL borcumuz bulunuyor. Takımımızın 1.Lig’de kalması içinde 90 milyon TL gerekiyor. Ekip ligde kalırsa biz şampiyon olmuşuz anlama gelir. Şu sebeple yükümüz oldukça ağır, kaotik bir ortam var. Aktarma tahtasını açmak için 140 milyon TL lazım. Hep beraber el birliğiyle takıma haiz çıkmalıyız. Valimiz ve büyükşehir belediye başkanımız, “Siz ekibi ayağa kaldırın, biz sizin arkanızdayız” dediler. 30 milyon TL bütçemiz var. Son olarak bizde oynamış olan oyuncuları yeniden çağıracağız. Geçmiş borçları kapatıp, o oyuncuları tekrardan lige hazırlayacağız. Oldukca acil yatırımları ihtiyaç duyulan maiye ve SSK borcumuz var. Onu da halledeceğiz. Kulübün bugün içler acısı bir durumu var” diye konuştu. 
Ganalı golcü Benjamin Tetteh’in alacağının ödenmemesinden dolayı özgür kaldığını ifade eden Gündüz, “Suudi Arabistan’da bir takımla görüşüyor. Adil Başkana “Parasını yatırın, göreve geldiğimizde verelim” dedik. Tetteh’i döndürebilme ihtimalimiz yüzde 10 da olsa bunu deneyeceğiz. Menajerleriyle görüşeceğiz. İnşallah döndürebiliriz bundan dolayı Tetteh’in bizlere olan maliyeti oldukça yüksek. Tetteh’in transferinden dolayı 2 milyon 100 bin dolar Sparta Prag’a borcumuz var” dedi.

Son Dakika Haberler