ABD’den flaş izahat: Putin, Kırım senaristliğini tekrardan hayata geçirecek

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ilhak için zemin yapmaya başladığını öne sürdü. İddiasını ABD istihbaratına dayandıran Kirby, Eylül ayında Ukrayna’da Rusya’nın işgal etmiş olduğu bölgelerde, Rusya’ya katılma mevzusunda “sahte” bir referandum yapılabileceğini söylemiş oldu.
“KİMSEYİ KANDIRDIKLARINI SANMASINLAR”
Özgürlük’te yer edinen habere nazaran Kirby, “Amerikan halkına açıkça söylemek istiyoruz. Kimseyi kandırdıklarını sanmasınlar. Rusya lideri Vladimir Putin 2014’teki senaryoyu yine yürürlüğe koymaya hazırlanıyor” diye konuştu.
Rusya’yı Ukrayna’da işgal etmiş olduğu toprakların yönetimine hukuksuz yollarla Rus yanlısı kişileri getirmekle suçlayan Kirby, bu kişilerin Rusya’nın ilhakına zemin hazırlayacak referandumun hazırlığını yapmakla görevlendirildiklerini öne sürdü. Kirby, referandum sonuçlarının bağımsız Ukrayna topraklarının Rusya’ya iştirak etmesi için gerekçe olarak kullanılacağını savundu.
REFERANDUMDAN BENZER SONUÇ BEKLENİYOR
Rusya, halihazırda işgal altında tuttuğu Ukrayna topraklarında kendi belirlediği bölgesel ve mahalli yöneticileri atamış durumda.
Kırım’da 2014’te düzenlenen ve internasyonal cemiyet tarafınca tanınmayan referandumda halk Rusya’ya katılım yönünde oy kullanmış, peşinden Rusya Kırım’ı ilhak etmişti.
Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde düzenlenecek bir referandumun da büyük olasılıkla benzeri bir netice doğuracağı tahmin ediliyor.
“PLANLARINI DEŞİFRE EDİYORUZ”
Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın planlarını deşifre ettiğini, böylece “dünyanın kalkışılacak bir ilhak girişiminin evvel planlandığını, yasa dışı ve gayrimeşru bulunduğunu göreceğini” söylemiş oldu.
Rusya’nın işgal etmeyi düşündüğü bölgelerin Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia’yı da kapsadığını belirten Kirby, ABD ve müttefiklerinin böylesi bir durumda tepkilerini hızla gösterecekleri sözü verdi.
Rusya’nın 2014 senesinde Kırım’da düzenlemiş olduğu referandum 15 ulustan oluşan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 13 üyesi tarafınca geçersiz sayıldı. Geçersiz duyuru edilen bir karar, konsey üyesi Rusya tarafınca veto edildi. Çin, oylamada çekimser kaldı.
YAPTIRIM TEHDİDİ
Kirby Rusya’nın bu şekilde bir adım atması durumunda daha ağır yaptırımlar uygulanacağı tehdidinde bulunurken “Zorla ilhak, BM tüzüğünün ağır bir ihlali olur ve bunun sorgusuz sualsiz yada cezasız kalmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kremlin’den Kirby’nin açıklamalarına hemen hemen bir yanıt gelmedi.
Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’daki hedeflerini deklare etti:

Son Dakika Haberler